Dziś przygotujemy sobie narzędzie krawieckie, które poznałam tutaj na papvero. Bardzo sprytny sposób na dodawanie dodatków na szwy, który pokazała nam AnnaR. Zdjęcie jej sprytnego narzędzia znajdziecie u niej w profilu, wystarczy kliknąć tutaj.  A ja dziś pokażę Wam, jak przygotowałam je po swojemu. Czyli leniwy sposób do wykonania w kilka chwil. Potrzebujemy dwa ołówki oraz coś, co włożymy pomiędzy nie. Ja użyłam kawałka niebieskiego filcu. A po co ten dystans pomiędzy ołówkami? Jest on po to, aby rysiki rysowały dwie linie odległe od siebie o szerokość dodatku na szew. Ja lubię te dodatki o szerokości 1 cm, dlatego włożyłam pomiędzy ołówki dość cienki filc. Gdybym chciała, mogłabym rozstawić je szerzej, np. na odległość 1,5cm.

Narzędzia krawieckie

I teraz mój leniwy sposób. Wybrałam w magazynie zieloną dzianinę. Taką, co to mocna jest, ledwo rozciągliwa. Przeszyłam na owerloku taki pasek, aby dwa ołówki i filc zmieściły się do tego rulonu.

Narzędzia krawieckie

I powiem tak. Założyłam, że one ledwo się do tej dzianiny zmieszczą. Namęczyłam się, aby je tam umieścić. Ledwo ledwo dały radę. Dzięki temu nie ruszają się względem siebie i mogę spokojnie rysować dość stabilnym narzędziem. A w razie potrzeby, mogłabym wysunąć jeden lub drugi ołówek do naostrzenia.

Narzędzia krawieckie

To teraz zobaczmy naszego pomocnika w akcji. W tym celu wydrukowałam jeden z elementów ostatniej bluzki. Wydrukowałam go oczywiście bez dodatków na szwy. Dodam je teraz ręcznie.

Narzędzia krawieckie

Jednym z ołówków rysuję po linii. Drugim kreślę linię odległą od pierwszej dokładnie o 1 cm.

Narzędzia krawieckie

Postępuję tak z każdą linią dookoła. Oczywiście tylko w tych miejscach, gdzie taki dodatek na szwy jest potrzebny.

Narzędzia krawieckie

Na rogach staram się wyjechać dalej, tak, aby zewnętrzne linie przecięły się. Proste nieprawdaż?

Narzędzia krawieckie

A teraz chciałabym Wam pokazać mój sposób na ręczne rysowanie dodatków na szew. Oto ekierka z namalowanymi na sobie równoległymi liniami co 1 cm. Czy widzicie, jak przyłożyłam ją do formy? Otóż linia 1 cm od brzegu linijki pokrywa się z linią formy narysowaną już na papierze. W ten sposób moja linijka wyznacza mi dodatek na szew. Rysuję go na czerwono.

Narzędzia krawieckie

Zauważcie proszę, że dodatek narysowany powyżej wygląda tak samo obiecująco jak ten dodany ołówkiem. Po co więc to pokazuję? Czy dwa ołówki nie załatwiają sprawy? Otóż linijka jest bardziej uniwersalna. Gdy zechcę dodać nią podłożenia o szerokości 4 cm, to nie muszę kombinować z rozstawianiem ołówków, po prostu wybieram inne linie na ekierce. Zapewniam Was, że dodawanie dodatków na szwy na krzywych też jest proste i wygodne z tym sprzętem.

Narzędzia krawieckie

Niezależnie od tego, co wybierzecie, dwa ołówki czy ekierkę, otrzymacie taki oto element z dodatkami na szwy. Te narzędzia nie załatwiają wszystkiego, chociaż oba są bardzo dobre. Czy widzicie, czym różni się poniższy obrazek od papaverowego szablonu?

Narzędzia krawieckie

Otóż diabeł tkwi w szczegółach. Oba kawałki szablonu różnią się rogami. Niezależnie od tego, czy w chwili obecnej doceniacie kształty rogów czy nie, to ja Was z nimi zapoznam.

Narzędzia krawieckie

Zanim przejdziemy do tego, po co te rogi są i jak mogą nam ułatwić szycie, nawet szycie miarowe, polecam przeczytać kilka wcześniejszych artykułów. Opisywałam już w nich nieco tajemnic o dodatkach i rogach, polecam lekturę na weekend.

  1. Rogi czyli znajdź różnice
  2. Ucinamy rogi
  3. Dodatki ułatwiające szycie
  4. Raz jeszcze o rogach
  5. Rogi na miejsce!
  6. Słów kilka o dodatkach

Jak widać trochę o dodatkach na szwy już było. Zapewniam Was, że przynajmniej jeszcze jeden artykuł o nich się pojawi. Pragnę Wam jeszcze pokazać, jak ważne są kształty rogów i jak potrafią ułatwić szycie. Zobaczycie, dlaczego warto dodawać je, nawet ręcznie, do posiadanych przez Was form papierowych. Mam nadzieję, że polubicie je i ułatwią Wam pracę z tkaniną.

Komentarze

papavero
#5 papavero 2015-07-04 21:57
A znalazłam coś jeszcze genialnego w sieci.
Niteczka82
#4 Niteczka82 2015-07-03 13:26
[quote name="papavero"]Odnośników tyle, bo ja się już naopowiadałam o dodatkach na szwy. Ale postaram się wrzucać takie odnośniki, abyście miały łatwiej :-)

W sumie to dobrze, że są odnośniki, jeszcze jeden mi został do przeczytania :)
papavero
#3 papavero 2015-07-03 11:41
Odnośników tyle, bo ja się już naopowiadałam o dodatkach na szwy. Ale postaram się wrzucać takie odnośniki, abyście miały łatwiej :-)

AnnaR, teraz już koniec anonimowości, teraz to już sława. „Za parę dni, proszę pana, to się dopiero zacznie: wywiady, autografy, wizyty w zakładach pracy…”
Niteczka82
#2 Niteczka82 2015-07-03 09:03
Ojej, ale odnośników...
AnnaR
#1 AnnaR 2015-07-03 02:35
CO JA PACZE? Jestem w internetach! Znaczy sie artykule :D