Mini-pasja zapytała, czy karczek może być asymetryczny. Dziś zauważyłam pytanie, ma się ten refleks, czyż nie? Ale odpowiadam niezwłocznie po dostarczeniu pytania do mojej wiadomości. Tak, może być. Oto taki przypadek. Wykonamy asymetryczny karczek z przodu spódnicy. W tym celu, do naszych zadań, potrzebujemy formę przodu idealnie pasującej do nas spódnicy. Pokażę Wam również spódnicę, z symetrycznym paskiem, która posłuży jako inspiracja. Otóż w mojej nowej spódnicy chciałabym, aby karczek miał taki właśnie kształt. Z tą różnicą, że ten czubek w karczku na dole umieszczę nie na środku, tylko bardziej z boku. W ten sposób zapragnęłam asymetrycznego modelu.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Czubek ma być nie na środku tylko z boku. A gdzie dokładnie? Tam gdzie dusza zapragnie. Proszę bardzo, narysowałam czerwony krzyżyk w miejscu, które wybrałam według tej reguły. Czyli zadecydowałam, że będzie gdzieś mniej więcej tu. Tyle teorii o tym miejscu.

Kliknij aby powiększyć

No to jak już wiem, gdzie ma być ten czubek, to dorysowuję kształt mojego szerokiego paska. Ołówek, krzywik lub linijka i rysujemy. Taki kształt, jaki nam się podoba. Ja zadbałam jedynie o to, aby po bokach pasek był tej samej wysokości. Pozwoli mi to wykonać symetryczny pasek z tyłu. Gdybym o to nie zadbała, z tyłu również musiałaby się pojawić asymetria. Jeśli ktoś jej pragnie, to też może ją otrzymać. Pełna dowolność.

Kliknij aby powiększyć

Narysuję jeszcze jedną linię, chociaż nie dotyczy ona naszego szerokiego pasa w spódnicy. Zrobię to teraz po to, aby później na spódnicy linia kraczka przechodziła płynnie w cięcie na samej spódnicy. Dorysowuję więc czerwoną krzywą w następujący sposób.

Kliknij aby powiększyć

Rozcinam wzdłuż wszystkich linii naszą formę. Szare elementy spódnicy nie są przedmiotem dzisiejszej lekcji, pozostawimy je w niezmienionej wersji. Aczkolwiek stanowią dobre wyjście do tego fantazyjnego modelu.

Kliknij aby powiększyć

Bierzemy się za karczek. Chcielibyśmy, aby został wycięty z jednego elementu bez jakichkolwiek zaszewek. I właśnie teraz, aby pozbyć się tej zaszewki z prawej strony, przedłużam ją (na czerwono) do końca elementu.

Kliknij aby powiększyć

Rozcinam wzdłuż czerwonych linii. Jeżeli zrobicie to dosłownie tnąc papier nożycami, to odetniecie od formy taki oto czerwony skrawek. Proszę go po prostu wyrzucić lub oprawić w ramę. W innym celu nie będzie nam potrzebny. Pozostałe klocki pokolorowałam dla ułatwienia.

Kliknij aby powiększyć

A teraz układamy. Wiele tej zabawy nie ma, ale zauważcie proszę gdzie znajduje się nitka prosta. Pozostawiłam ją na środkowym elemencie. W ten sposób linia góry paska będzie symetryczna, asymetryczny pozostanie dół paska.

Kliknij aby powiększyć

Pozbywam się kolorów. Od razu widać, że nasza forma wymaga dopieszczenia krzywikami krawieckimi. Na czerwono poprawiłam kanciaste rogi zamieniając je na piękne gładkie krzywe. Pięknie, nieprawdaż?

Kliknij aby powiększyć

Oto nasz pasek. Zauważcie, że pojawił się jeden nacinek. Oznacza on środek paska. Warto go tutaj umieścić, tak aby przy szyciu wszystko pięknie zgrało się z obłożeniem.

Kliknij aby powiększyć

Oto cały przód naszej spódnicy. I znów zadanie domowe. Co zrobić z tą malutką zaszewką? No bo przecież chyba nie chcemy takiej malutkiej zaszewki o długości 2 cm, zbierającej jakieś kilka milimetrów. Jak możemy się jej pozbyć?

Kliknij aby powiększyć

Komentarze

papavero
#4 papavero 2015-10-23 10:14
Cytuję chiboogi:
Przenosimy ją na bok spódnicy ;-)

Co racja to racja :-)
Cytuję Jasper:
czy gdyby była potrzeba doszycia podszewki do spódnicy, czy powinno się ją uszyć też z takich puzzli?

Niekoniecznie. Dół nie potrzebuje ozdobnego cięcia. Co do paska. Można wszyć obłożenie o innym kształcie. Trzeba tylko pamiętać, że przy niektórych tkaninach może się to odznaczać i pojawi się dodatkowa widoczna linia. Warto decyzję uzależnić od tego, z czego szyjemy.
Cytuję mini-pasja:
dziękuję za odpowiedź :-)

Proszę bardzo ;-)
mini-pasja
#3 mini-pasja 2015-10-20 16:33
dziękuję za odpowiedź :-)
Jasper
#2 Jasper 2015-10-19 12:48
czy gdyby była potrzeba doszycia podszewki do spódnicy, czy powinno się ją uszyć też z takich puzzli?
chiboogi
#1 chiboogi 2015-10-19 12:13
Przenosimy ją na bok spódnicy ;-)