Krawieckie śmigło

Dlaczego śmigło? Kwestia skojarzeń. Widocznie komuś skojarzyło się ze śmigłem i tak do tego krzywika przylgnęło. Nie jest to mój wymysł osobisty. Spotkacie się z taką terminologią w wielu miejscach. Spotkacie się pewnie też z inną. Mi śmigło podoba się bardzo, zarówno pod względem samej nazwy jak i funkcjonalności. Przyjrzyjmy mu się bliżej.

Uwaga na krzywiki!

To co napiszę teraz, dotyczy wszystkich krzywików. Mam nadzieję, że tą ważną uwagę weźmiecie sobie do serca. Instrukcje do krzywików oraz ich przykładowe zastosowanie mają być dla Was jedynie wskazówką. W wielu miejscach możemy z nich korzystać zamiennie. W wielu miejscach możemy dotrzeć do właściwego kształtu formy z pomocą zupełnie innych krzywików, niż wskażę. Nie należy się ich bać, warto z nimi poeksperymentować. To naprawdę bardzo przydatne i wygodne krawieckie przybory. Pomagają nie tylko w konstrukcji i modelowaniu od podstaw. Ułatwiają życie przy poprawianiu szablonów do sylwetki modelki. I jeśli się zastanawiacie, czy warto je mieć do korzystania z gotowych szablonów, to odpowiedź jest tylko jedna. Warto je posiadać w swojej pracowni bez względu na to, czy korzystacie z gotowców czy konstruujecie od podstaw. I warto wiedzieć, do czego służą, dlatego zapraszam do opowieści o śmigle.

A jak już o śmigle mowa, to poniżej przedstawiam Wam władcę naszego serwera i dostępu do Internetu. Bogdan dba o to, aby papavero.pl było w sieci. Bez niego nasz admin musiałby chyba sam rozwozić pliki z szablonami po całym świecie. A tak, jedna wtyczka, światłowód czy jakaś magiczna antenka i jesteśmy wszędzie.

Przykłady zastosowań

Śmigło służy do modelowania długich lekko wygiętych krzywizn. Zobaczcie poniżej, że w wielu miejscach pasuje do modelowania formy długiej sukni. Kliny w mojej sukni, na samym dole, są utworzone przez linie proste. Ale za to na górze cięcia pasują do śmigła. Na dłuższych lub krótszych kawałkach, ale mogłyby zostać nim wymodelowane. W jednym miejscu widzicie też tasak. Specjalnie wybrałam takie miejsce, aby Wam pokazać, że krzywiki powinny ze sobą współpracować. Używamy w danym miejscu takich, które nam najlepiej pasują. Dzięki temu otrzymujemy piękne krzywizny na formach.

Gdybym w mojej sukni chciała wymodelować dół inaczej, gdyby kliny miały być dodatkowo wygięte, na pewno wykorzystałabym do tego śmigło. Czy widzicie, że ten krzywik jest stworzony do takich długich krzywizn?

Śmigło czy szabelka?

Śmigło i szabelka to dwa długie krzywiki w krawieckim zestawie. Oba mają dość długie i łagodne łuki. Czasem możemy je stosować zamiennie. Zobaczcie proszę na rysunku poniżej, że do wymodelowania góry spodni wykorzystałam raz szabelkę a drugi raz śmigło. I te linie pięknie ze sobą współgrają tworząc linię boku spodni. Oba przypadki są piękne i nie mamy się do czego przyczepić. To od Was i od Waszych potrzeb będzie zależało, który krzywik w danym miejscu wykorzystacie.

Kliknij aby powiększyć

Taka zamiana krzywików powinna nastąpić z głową. Ważna jest bowiem jedna istotna rzecz. Modelując formę wybieramy taki krzywik, który na najdłuższym kawałku pasuje do naszej modelowanej linii. Spójrzcie proszę na obrazek poniżej i zauważcie, że szabelka w tym miejscu pasuje na znacznie dłuższym kawałku niż śmigło. I właśnie dlatego wykorzystałabym tutaj szabelkę a nie dzisiejszy krzywik.

Kliknij aby powiększyć

A na koniec przykład tego, że z jedną krzywizną można poradzić sobie na różne sposoby. Oto modelowanie jednego elementu za pomocą śmigła lub szabelki wraz z tasakiem. Oba łuki zostaną wymodelowane poprawnie. Pamiętajcie o tym, że to nie krzywik wyznacza łuk a Wasza wyobraźnia z pomocą wybranych narzędzi. Krzywiki mają za zadanie pomagać Wam w pracy. A to jak ich użyjecie będzie zależało jedynie od Waszej wyobraźni.

Kliknij aby powiększyć

Kogo przekonałam, że krzywiki krawieckie są przyjazne i fajne? Jeśli chociaż jedną osobę, to jest to mój krawiecki sukces. A jeśli chcecie się sami przekonać, jak się z nimi pracuje, polecam klinąć poniższy obrazek. Znajdziecie na pewno cały komplet lub pojedyncze egzemplarze dla siebie.

Kliknij aby powiększyć

Komentarze

papavero
#2 papavero 2016-06-21 22:23
Przekażę mu pozdrowienia, to się chłopak zdziwi. Bo raczej sławy na papavero.pl nie oczekiwał ;-)

A co do śmigła. To nie ma tak, że on najlepszy do bioder. To zależy od bioder. Można tym. Można też tasakiem niektóre przypadki. Można też finką, o której niebawem. Jednak faktem jest to, że zakrzywiony koniec śmigła fajnie się sprawdza w biodrach często.
katkos123
#1 katkos123 2016-06-21 20:51
To ja niniejszym pozdrawiam serdecznie BODGANA i dziekuje za kawal dobrej roboty, ktora dla nas odwala :-) ! Pytanko mam rowniez, czy to smiglo jest najlepszym z mozliwych krzywikow do modelowania spodnic i linii bioder w sukienkach?