Zaczynamy od bluzki, którą mamy zamiar poprawić. Tym razem pogłębimy i poszerzymy paszkę. Raz jeszcze krok po kroku, tak aby było przejrzyście. Na koniec zobaczymy, jak takie złożenie poprawek, czyli pogłębienie i poszerzenie, wizualnie zmienia naszą paszkę.

Kliknij aby powiększyć

W takim razie raz jeszcze ją pogłębiamy. Jeśli nie pamiętasz, w jaki sposób należy to poprawnie wykonać, przeczytaj artykuł: Pogłębiamy paszkę w gotowym szablonie

Kliknij aby powiększyć

Oto nasza pogłębiona paszka z przesuniętymi w dobre miejsce nacinkami. Teraz zabierzemy się za poszerzenie paszki. W tym miejscu warto zaznaczyć, że kolejność nie ma znaczenia. Moglibyśmy w pierwszym kroku poszerzyć paszkę, a w drugim ją pogłębić. Ważna jest jednak inna rzecz, w gotowym szablonie zazwyczaj będziemy chcieli nanieść obie poprawki. Skonstruowany gotowiec zazwyczaj ma przygotowany rękaw. Konstruktor wykonując modelowanie paszki i przygotowując rękaw przyjął jednolite założenia związane z szerokością i wygodą rękawa (lub nawet założenia dotyczące braku rękawa w odzieży). Jeśli rękaw okazuje się być niewygodnym, to zazwyczaj oznacza to, że pragniemy przygotować szerszy rękaw a do niego skorygować paszkę. Jeśli rękaw ma być szerszy, to paszka musi być dłuższa. Wygoda rękawa to dla konstruktora przyjęcie odpowiedniej głębokości jak i szerokości paszki. Jeśli Wasz jest niewygodny, zazwyczaj do poprawki będą oba miejsca.

Kliknij aby powiększyć

Poszerzamy naszą  obniżoną paszkę. Jeśli nie pamiętasz, jak tego dokonać poprawnie, przeczytaj: Poszerzamy paszkę w gotowym szablonie.

Kliknij aby powiększyć

Oto poszerzona i pogłębiona paszka. Jest znacznie większa i będziemy mogli do niej zmieścić znacznie szerszy rękaw. To od nas będzie zależało, jaki kształt główki będzie nam odpowiadał. Do takiej paszki mamy możliwość skonstruowania zarówno rękawa z dość wysoką jak i niższą główką. Możemy tutaj wkomponować nieco szerszy lub nieco węższy rękaw. Pole manewru jest dla konstruktora dość spore. A dla osób, które będą poprawiać rękaw dopasowany do krótszej paszki, już niebawem pokażemy dokładne instrukcje. Paszka powiększona, wymodelowana za pomocą krzywików krawieckich, czeka już na swoje rękawy, z nią już skończyliśmy prace.

Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć Kliknij aby powiększyć

Kolejna bardzo istotna sprawa, to zerknięcie na obie paszki. Tą przed korektami i tą po obu korektach. Bardzo mi zależy, abyście naprawdę przyjrzeli się temu obrazkowi i zapamiętali te zmiany. Na koniec zobaczycie pewną analogię w rękawie. Ale o tym opowiemy sobie w kolejnych odcinkach.

Kliknij aby powiększyć

.

Komentarze

papavero
#2 papavero 2016-12-15 14:17
Cytuję Mimbla13:
Już nie mogę się doczekać tych rękawów :-)

To fajnie, bo rękawy już w następnym odcinku się pojawią. I też będzie trochę dużo opowiadania różnego.
Mimbla13
#1 Mimbla13 2016-12-15 14:08
Już nie mogę się doczekać tych rękawów :-)