jotta

No o tym już było... ale to jest tak niesamowicie proste, że muszę Was zmusić do działania. Zmusić albo zachęcić, ale wolałabym to pierwsze, a co!

Iwona zdradziła Papavero na rzecz nie powiem kogo. I uszyła na podstawie ich formy, nie powiem kim oni są, biały żakiet. Żakiet jest bardzo ładny, dlatego pokażę Wam go dziś wraz całą dokumentacją przebiegu szycia. Za karę przypominam Iwonie, że nie popuszczę i nauczę ją robienia konstrukcji żakietu. Niech no się tylko Iwona zjawi w Sokołowsku!

Wszyscy wiemy, że przy produkcji odzieży potrzebne są wkłady odzieżowe. Używamy ich przy produkcji niemal każdego modelu. My hobbyści wykorzystujemy je w warunkach domowych w najlepszy sposób, w jaki potrafimy. Czas jednak nieco się podszkolić i wykorzystać je lepiej, efektywniej i z pełną świadomością. Zacznę od tego, że dziś będzie miło i przyjemnie. Nie zamęczę Was danymi technicznymi. Postaram się jedynie nakreślić to, co decyduje o wyborze odpowiedniego wkładu odzieżowego. A dokładniej rzecz biorąc, powiem Wam jak przyjemnie się ich używa, gdy są dobrane przez specjalistów.

Wybór wkładu barkowego ma niesamowity wpływ na wygląd naszej odzieży. Moda, fason oraz nasze poczucie piękna determinują wybór najodpowiedniejszego. Warto przyjrzeć się tym lepszym i gorszym propozycjom, aby łatwiej podejmować własne decyzje w tej kwestii.

Czy wiecie, że na drodze, poza terenem zabudowanym, warto mieć na sobie kamizelkę odblaskową. Przepisy są słuszne, warto abyśmy byli widoczni. Ale kamizelka odblaskowa jest taka straszna. Nie mam pojęcia, gdzie mogłabym ja nosić. Zawsze pod ręką w torebce, na wszelki wypadek, gdybym chciała zrobić dwa kroki za znak miejscowości? Wydaje się to nieco trudne. Szczególnie ze straszną sklerozą, która dotyka nie tylko moją osobę. Dlatego dziś pokażę Wam mój sposób na bycie widocznym na drodze. I to znacznie ładniejszy, niż potwornie potworna kamizelka, jaką noszą robotnicy.

Niepozorny, prosty, podstawowy T-shirt, który daje ogrom możliwości. Można go uszyć z tysiąca różnych kolorów, wzorów czy faktur. Można uszyć biały lub pstrokaty, dziecięcy lub damski, męski lub nawet dla wszystkich!

„Gośkowy żakiet” uszyłam z szarej wełnianej tkaniny w delikatną jodełkę. Jest zapinany na zamek i ma kieszonki schowane w szwie. Wykończony podszewką z wszytą bordową wypustką.

Anutka i kolejny przewodnik szycia. Taki przewodnik z pytaniami o rady  na przyszłość. Przeczytajcie więc artykuł i powiedzcie co zrobilibyście lepiej a co inaczej. A jeśli staniecie po raz pierwszy przed próbą szycia żakietu zapoznajcie się z przygodą krawiecką opisaną poniżej oraz ze wszelkimi komentarzami papaverowiczów.

Trochę zmodyfikowana, ale w bardzo piękny sposób, nasza bluzka z wodą. Liczymy na duuuużo takich inspiracji naszymy szablonami. Dziś przedstawiamy bluzkę Gojami, która wykonała kawał dobrej pracy i uszyła piękną bluzke z pomocą naszego szablonu.

Oto najważniejsza sukienka. To od niej wszystko się zaczyna. Na niej zaczynam pracę nad kolejnymi modelami. I to ona jest tematem całego pierwszego rozdziału mojej książki. Dlatego dziś, w dzień przed pokazaniem Wam okładki mojej pierwszej książki, muszę opublikować ten istotny w krawiectwie model.

Wygoda podczas pracy jest najważniejszym czynnikiem o który powinniśmy zadbać. Krojenie również jest jego częścią, dlatego postarajmy się przygotować odpowiednie miejsce do pracy. Oczywiście krojownia w zakładach szwalniczych będzie zasadniczo różnić się od tej naszej domowej nie oznacza to jednak, że możemy pominąć jej prawidłowe przygotowanie. Oto nasze rady na ten temat.

Z tym nazwiskiem na początek kojarzy mi się dokładnie taka stójka. W mojej głowie takie połączenie jest nierozerwalne i oczywiste, stąd nazwa dzisiejszej stójki, którą wykonacie samodzielnie. !

Proste rzeczy są proste tylko wtedy, gdy wiemy jak działają. Gdy nie wiemy, mogą wydawać się trudne. Tak właśnie jest z tym rękawem. Złożenie go jest niesamowicie proste. Ale trzeba wiedzieć jaka jest kolejność. I tym razem z przyjemnością ją ujawnię.

Krzywiki są bardzo pomocne przy konstrukcji i modelowaniu odzieży. Krzywik S jest moim autorskim produktem. Z dumą przedstawiam Ci do czego służy i jak został stworzony. Korzystaj z niego z przyjemnością!

Kto kocha konstrukcję? Kto próbuje już rysować siatki z moją pomocą? Dajcie znać, koniecznie! I korzystajcie z poniższych obrazków.

Czy do Twojej sylwetki pasuje koszulka na ramiączkach? To pytanie wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Wszystko zależy od tego, jak została uszyta koszulka. Jaki ma rozstaw, szerokość oraz kolor ramiączek. Tym razem przyjrzymy się jednemu z bardzo ważnych aspektów. I to Wy zadecydujecie, która koszulka najlepiej pasuje do naszej modelki oraz do Was.

Może tak być, że czasem najdzie Cię ochota na coś mniej dopasowanego, niż proponuje szablon. Intuicyjnie na pewno czujesz, że trzeba uszyć wtedy szerszy model. Pierwszym pomysłem może być wybór po prostu większego rozmiaru. I to byłoby właśnie tak banalnie proste, gdybym nie rozpieszczała Cię setkami rozmiarów. No dobra, dla Twojego wzrostu jest ich tylko około 60. Dlatego poniżej pokażę, jak wybrać ten odpowiedni. Jak manewrować świadomie dostępną rozmiarówką.

W tej serii artykułów dokładnie przyjrzeliśmy się paszkom. Poszerzaliśmy, pogłębialiśmy, sprawdzaliśmy jak zmieni się po takich korektach. Przesuwaliśmy nacinki i dbaliśmy o wszelkie szczegóły ważne przy takich operacjach. Czas na rękawy i zabawę z ich poszerzaniem, zawężaniem lub zmianą wysokości główki.

Krawiecka lekcja z elementami fizyki i matematyki. Ale przystępna, miła i bardzo pomocna. Pokażę Wam jak przyklejać wkłady odzieżowe do materiałów.

Znów raglan. Tym razem na Wasze życzenie raglan jednoczęściowy. Bardzo prosta metoda przygotowania raglanowego rękawa dla osób, które nie posiadają umiejętności przygotowania szablonów odzieżowych. Dziś raglan wykombinujemy sobie na podstawie bluzki.

Dziś pokażę Wam, jak należy przygotować się do szycia skomplikowanych modeli. Obejrzymy od podszewki tą część procesu powstawania sukienki, która jest najważniejsza i wpływa pozytywnie na szytą odzież jak i zdrowie psychiczne szyjącej osoby.