jotta

Lista modeli to najważniejszy spis treści dla szyjących osób. Dlatego nie może jej zabraknąć w kontekście mojej drugiej książki. Przedstawiam Wam wszystkie fasony z książki w postaci skróconej, obrazkowej.

Krzywiki są bardzo pomocne przy konstrukcji i modelowaniu odzieży. Krzywik S jest moim autorskim produktem. Z dumą przedstawiam Ci do czego służy i jak został stworzony. Korzystaj z niego z przyjemnością!

Niepozorny, prosty, podstawowy T-shirt, który daje ogrom możliwości. Można go uszyć z tysiąca różnych kolorów, wzorów czy faktur. Można uszyć biały lub pstrokaty, dziecięcy lub damski, męski lub nawet dla wszystkich!

Proste rzeczy są proste tylko wtedy, gdy wiemy jak działają. Gdy nie wiemy, mogą wydawać się trudne. Tak właśnie jest z tym rękawem. Złożenie go jest niesamowicie proste. Ale trzeba wiedzieć jaka jest kolejność. I tym razem z przyjemnością ją ujawnię.

Kto kocha konstrukcję? Kto próbuje już rysować siatki z moją pomocą? Dajcie znać, koniecznie! I korzystajcie z poniższych obrazków.

Oto lista modeli najważniejszych sukienek. Sukienek idealnych. Czyli takich, które wraz z moją książką możecie skonstruować samodzielnie. Oczywiście to tylko początek drogi. Te modele mają na celu ukazanie, w jaki sposób należy podejść do formy. A po przejrzeniu tych wybranych przeze mnie, będziecie w stanie skonstruować tysiące własnych pomysłów. Na co bardzo liczę.

Oto najważniejsza sukienka. To od niej wszystko się zaczyna. Na niej zaczynam pracę nad kolejnymi modelami. I to ona jest tematem całego pierwszego rozdziału mojej książki. Dlatego dziś, w dzień przed pokazaniem Wam okładki mojej pierwszej książki, muszę opublikować ten istotny w krawiectwie model.

Cztery sukienki, które mogą zamienić się w kolejne modele. Wystarczy wybrać odpowiednią górę, idealny rękaw i najpiękniejszy dół, aby stworzyć swoją wersję. Spokojnie wszystkie puzzle będą do siebie pasowały.

Wygoda podczas pracy jest najważniejszym czynnikiem o który powinniśmy zadbać. Krojenie również jest jego częścią, dlatego postarajmy się przygotować odpowiednie miejsce do pracy. Oczywiście krojownia w zakładach szwalniczych będzie zasadniczo różnić się od tej naszej domowej nie oznacza to jednak, że możemy pominąć jej prawidłowe przygotowanie. Oto nasze rady na ten temat.

Oto bardzo prosta bluzka. Taka, która przyda się zarówno latem jak i zimą. Latem będzie ubierana w roli głównej, zimą pod sweter lub bluzę. Takich bluzek nigdy za wiele. Warto jednak wybrać takie, które pasują do naszej sylwetki.

Może tak być, że czasem najdzie Cię ochota na coś mniej dopasowanego, niż proponuje szablon. Intuicyjnie na pewno czujesz, że trzeba uszyć wtedy szerszy model. Pierwszym pomysłem może być wybór po prostu większego rozmiaru. I to byłoby właśnie tak banalnie proste, gdybym nie rozpieszczała Cię setkami rozmiarów. No dobra, dla Twojego wzrostu jest ich tylko około 60. Dlatego poniżej pokażę, jak wybrać ten odpowiedni. Jak manewrować świadomie dostępną rozmiarówką.

Czy do Twojej sylwetki pasuje koszulka na ramiączkach? To pytanie wcale nie jest takie łatwe, jak się wydaje. Wszystko zależy od tego, jak została uszyta koszulka. Jaki ma rozstaw, szerokość oraz kolor ramiączek. Tym razem przyjrzymy się jednemu z bardzo ważnych aspektów. I to Wy zadecydujecie, która koszulka najlepiej pasuje do naszej modelki oraz do Was.

Przewodniki szycia stają się powoli papaverową tradycją. Z każdym kolejnym jesteśmy coraz bardziej przekonani, że to naprawdę świetny pomysł. Organizacja ich przygotowania jest już znacznie sprawniejsza niż na początku. Dziś pokażemy Wam kilka spraw, dotyczących właśnie tych plików, które będą Was prowadzić za rękę.

Tym razem szybka odpowiedź na bardzo proste krawieckie pytanie. Jak to jest zrobione, czyli jak wykonać wykończenie brzegu widoczne na zdjęciu z zapytania. Poniżej kilka zdjęć ukazujących, w jaki sposób mógł powstać element wykonany z białej dzianiny. Pamiętajcie, jest to jeden ze sposobów a nie jedyny właściwy.

Czy wiecie, że na drodze, poza terenem zabudowanym, warto mieć na sobie kamizelkę odblaskową. Przepisy są słuszne, warto abyśmy byli widoczni. Ale kamizelka odblaskowa jest taka straszna. Nie mam pojęcia, gdzie mogłabym ja nosić. Zawsze pod ręką w torebce, na wszelki wypadek, gdybym chciała zrobić dwa kroki za znak miejscowości? Wydaje się to nieco trudne. Szczególnie ze straszną sklerozą, która dotyka nie tylko moją osobę. Dlatego dziś pokażę Wam mój sposób na bycie widocznym na drodze. I to znacznie ładniejszy, niż potwornie potworna kamizelka, jaką noszą robotnicy.

Konstrukcja odzieży to bardzo piękny aspekt powstawania nowych kolekcji. Niestety bardzo często nie rozumiemy, co kryje się pod pojęciem konstrukcji szablonów odzieżowych. Stąd poniższe wyjaśnienie pracy konstruktora odzieży, rozebrane na czynniki pierwsze.

Wybór wkładu barkowego ma niesamowity wpływ na wygląd naszej odzieży. Moda, fason oraz nasze poczucie piękna determinują wybór najodpowiedniejszego. Warto przyjrzeć się tym lepszym i gorszym propozycjom, aby łatwiej podejmować własne decyzje w tej kwestii.

W tej serii artykułów dokładnie przyjrzeliśmy się paszkom. Poszerzaliśmy, pogłębialiśmy, sprawdzaliśmy jak zmieni się po takich korektach. Przesuwaliśmy nacinki i dbaliśmy o wszelkie szczegóły ważne przy takich operacjach. Czas na rękawy i zabawę z ich poszerzaniem, zawężaniem lub zmianą wysokości główki.

„Gośkowy żakiet” uszyłam z szarej wełnianej tkaniny w delikatną jodełkę. Jest zapinany na zamek i ma kieszonki schowane w szwie. Wykończony podszewką z wszytą bordową wypustką.

Dziś pokażę Wam, jak należy przygotować się do szycia skomplikowanych modeli. Obejrzymy od podszewki tą część procesu powstawania sukienki, która jest najważniejsza i wpływa pozytywnie na szytą odzież jak i zdrowie psychiczne szyjącej osoby.